přihlášeníkošíkkontaktdopravné
Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku
Hlodavci doma
Pes doma
Kočka doma
Rybičky doma
Ptáci doma
Teraristika doma

Kočičí jídelníček

Kočka je masožravec, její strava by se měla skládat především z masa a masných výrobků. Podávat stravu můžete v suché či polosuché formě, případně jí můžete připravit jídlo doma.

Kvalita stravy se odvozuje od procenta bílkoviny, tuku a vlákniny v jídle, kvality hlavních složek a užití konzervačních látek či přírodních surovin. Větší množství bílkovin je vhodné dávat kotěti při jeho vývinu, ale u dospělých koček po pár letech krmení takovou stravou vlivem zatížení ledvin může dojít k jejich kolapsu. Suchá krmiva je možno doplnit dalšími potravinami, např. konzervovaným nebo čerstvě uvařeným masem, játry, rybím masem nebo vařenými vejci. Tyto doplňky by neměly tvořit více než čtvrtinu celkového denního objemu potravy.

Při přípravě domácí stravy podávejte:
  • maso bez kostí, nakrájené na malá sousta
  • menší porce, s trochou zeleniny či těstovin
  • občas jako lahůdku sardinky, tuňáka, sledě nebo makrelu
  • při nemoci nebo nechutenství vařené bílé rybí maso
Naopak se vyvarujte:  
  • smaženého masa, dávejte pouze pečené, grilované nebo vařené
  • syrového masa, mohou v něm být zárodky chorob
  • koření a cukru, v jakékoli formě

Kočky jsou zvyklé jíst v malých dávkách po celý den. Misku by měla mít každá kočka svou vlastní, dobře vymytou a opláchnutou, beze stop saponátu. Zbytky okoralého jídla kočce nevoní, proto jídlo v misce nejpozději po půlhodině odkliďte a upravené podejte při dalším krmení. Protože je kočka od přírody lovec, upřednostňuje stravu přirozené tělesné teploty, cca 35°C. Strava příliš teplá nebo příliš studená nejenže nemusí kočce chutnat, ale také může být příčinou různých onemocnění, mj. i zánětu žaludku.

Mléko považujte za potravu, pro kočky to není nápoj. Nepodávejte jim však to kravské. Kočkám chybí enzymy schopné strávit laktózu, obsaženou v kravském mléce, a přestože ho mohou milovat, může jim způsobit průjmy až bolestivé kolikové stavy. Existují speciální mléka pro kočky, tekutá i prášková. Dají se nahradit zahuštěnou smetanou nebo kondenzovaným mlékem.

Kočky jsou v jídle velmi vybíravé, řídí se i čichem, pokud jim strava nevoní, nedotknou se jí. Je dobré jim už od malička nabízet stravu různých chutí, podporovat rozmanitost. Může se Vám stát, že co Vaše kočka ještě minulý týden zbožňovala, dnes jen očichá a s pohrdáním ignoruje. Ovšem další týden se tohoto pamlsku opět bude dožadovat.

Neměňte náhle krmiva, mohou jí způsobit průjem. Přecházejte na jiné krmivo postupně, při přechodu vynechtejte pamlsky, aby kočka neměla jinou volbu, než nasytit se novou stravou.

Kočka potřebuje i rostlinnou stravu, k vytrávení spolykaných chlupů (tzv. trichobezoárů) při čištění kožíšku. Chováte-li kočku venku, uvidíte ji pojídat trávu, kdykoli to její organismus vyžaduje. Doma chovaná kočka tuto možnost nemá, vysaďte jí do malého truhlíku např. běžnou travní směs, šantu, petržel, tymián nebo šalvěj. Jinak by se Vám mohla pustit do pokojových rostlin.

Pozor na rostliny, které jsou pro kočky nebezpečné: kaktus, diffenbachie, filodendron, poinsetia sap (vánoční hvězda), tabák, žaludy, jablečná jádra, azalka, semena višně, daffodila, evropský břečťan, zimolez, kaštan, cibule kosatce, svlačec, konvalinka, muškátový oříšek, slupky zelených brambor, rododendron, rebarbora, kapusta, cibule tulipánu, wisterie, pryšec, cesmína, plamének, hrachor, zvonek, azalka, stračka, vlčí bob.

Smrtelně nebezpečné rostliny jsou: jmelí, semeno bobrovce, oleandr, muchomůrka zelená, bobule tisu.

Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku