přihlášeníkošíkkontaktdopravné
Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku
Hlodavci doma
Pes doma
Kočka doma
Rybičky doma
Ptáci doma
Teraristika doma

Kočka - říje, březost a porod

Říje u koček nastává v různou dobu, u některých v 6 měsících, u některých až po roce, nejběžněji mezi 9. a 11. měsícem věku. Krátce před říjí je kočka 3-6 dní čím dál neklidnější, málo žere, mňouká, otírá se o různé předměty a dožaduje se hlazení. Někdy značkuje své okolí, občas i mimo svou toaletu. Projevy koček během říje jsou různé intenzity, v závislosti na plemeni.

Říje samotná je silný hormonální proces, který kočku značně vyčerpává. Nedojde-li následně k březosti, může po častých a dlouhých říjích vlivem hormonálních výkyvů dojít ke změnám v děloze, které po zabřeznutí brání v normálním vývoji koťat. Také není vhodné kočku nechat nakrýt hned po první říji. I když říje samotná je znakem pohlavní dospělosti, fyzický vývoj ještě není zcela ukončen.

Nejdříve za 3-4 týdny po nakrytí se dá zjistit, zda je kočka březí. Mléčné struky zrůžovějí a zpevní se. Od pátého týdne se začíná zvětšovat i objem břicha. Boky se zaplňují a břicho zakulacuje. Kočka začne mít větší hlad a dožaduje se větších porcí, v té době potřebuje stravu bohatou na živiny, především na bílkoviny. V pohybu je opatrnější, vyhýbá se prudkým seskokům. Od 7. týdne lze cítit pohyby koťátek jemným dotekem bříška kočky při mazlení. Kočka se více stará o kožíšek, vyhřívá na sluníčku, ve všech pohybech je pomalá. Straní se lidí i dalších zvířat, udržuje si klid. Termín porodu lze vypočítat: 1. den krytí + 63 dní, s tolerancí cca 7 dní.


Své kočce připravte k porodu krytou krabici s otvorem nebo koš s vyvýšeným okrajem asi 20-25cm. Celou porodnici vystelte staršími ručníky nebo jednorázovými buničitými podložkami. Umístěte ji na klidné místo, bez průvanu, o teplotě cca 22°C, a nechte kočku, aby si na ni zvykla. Nezlobte se však na ni, když si k místu porodu vybere raději Vaši postel nebo koš na prádlo.

Při porodu není kočka zpravidla odkázána na pomoc člověka. Pokud však rodí poprvé a je na svém člověku závislá, může jeho přítomnost vyžadovat. Buďte tedy své kočce nablízku a zasáhněte, jen když je třeba.

Krátce před porodem odteče plodová voda. Brzy nato se narodí koťátko v plodovém obalu, který matka roztrhne, pokud již sám nepraskl, a usilovně kotě olizuje tak dlouho, dokud se nezačne hýbat a křičet. Potom překousne pupeční šňůru a placentu sežere.

Porod všech koťátek může trvat 1-2 hod., někdy i celý den. Až kočka leží bezstarostně na boku a přede, všechna koťata visí u struků a pijí, můžete opatrně vyměnit podložky, aby kočka s koťátky ležela v čistotě a suchu.


Nově narozená koťata jsou slepá a hluchá, srst je však již dokonalena vykreslena. Hlavička je v poměru k tělu velká, končetiny jsou slabé. Drápky nejdou zatahovat. Koťátka při kojení masírováním bříška matky předními tlapkami povzbuzují tvorbu mléka. Tento pohyb zůstává zachován do dospělosti – cítí-li se kočka dobře, sedí někomu na klíně a bezstarostně přede, pohybují se její tlapky stejným způsobem.
Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku