přihlášeníkošíkkontaktdopravné
Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku
Hlodavci doma
Pes doma
Kočka doma
Rybičky doma
Ptáci doma
Teraristika doma

Parazité zažívacího ústrojí koček

Začervení je obrovským problémem snad všech koček, ale i třeba psů. Je nutné si uvědomit, že všechna koťata, odchovávaná běžným způsobem, jsou parazity nakažena. První odčervení by mělo proběhnout ještě před prvním očkováním koťátek, tj. již po několika týdnech od narození. Odčervování by mělo být prováděno pravidelně, až každého čtvrt roku, pokud je kočička odchovávána i venku. Jestliže Vaše kočička je chována pouze doma v bytě, stačí jednou za půl roku až jednou za rok.

Odčervování by se mělo provádět vždy dvakrát po sobě v rozmezí 7-14 dnů. Naplánujte je tak, aby vždy předcházelo očkování. Také se odčervuje před krytím, v březosti a preventivně před prodejem. Odčervuje se tabletami, jejich počet většinou závisí na váze zvířete. Obvykle 1 tableta na 10kg váhy. Pro koťata jsou k dispozici preparáty ve formě past.

Nejčastější parazité:
  • škrkavky (Ascarid) - červ Toxocara cati obývá žaludek a tenká střeva, způsobuje nafouklé břicho, páchnoucí, řídkou stolici, nadýmání a zvracení. Koťata jsou až na nafouklé břicho hubená, mohou mít pobledlou sliznici a trpět chudokrevností. Lék se podává dvakrát s 3týdenním odstupem. Možná nákaza lidí od infekčního kotěte hrozí především dětem, které si hrají na pískovišti potřísněném infikovanými fekáliemi. Problém způsobuje larva škrkavky, která se v těle usadí v různých orgánech, v ledvině, mozku či oku, kde způsobuje poškození.
  • měchovci (Ancylostoma) - se živí vysáváním krve. Napadené kotě může mít nafouklé břicho, trpí chudokrevností, má bledé sliznice v tlamičce a je celkově slabé. K infekci může dojít pozřením fekálií s vajíčky měchovců, zděděním po matce již v děloze, pozřením měchovců v mléce během kojení nebo provrtáním larev přímo kůží (dermální cestou). K nakažení lidí dochází stejně jako u škrkavek, hrozí především dětem. Léčba je stejná.
  • tasemnice (Cestodes) - žijí v tenkém střevě zvířat. Rozpadají se do článků, jež se hýbou a často tak vylézají z konečníku kotěte. Způsobují občasné střevní křeče, svědění konečníku a rozšíření břicha. Kotě může ztratit na váze a být vyhublé, pokud jich má hodně. Dostat tasemnici může pozřením infikované blechy při čištění kožíšku nebo infikované myši. Léčí se jednorázovým podáním protitasemnicových tablet.
  • coccidie -jednobuněčné organismy žijící v tenkých střevech zvířat, obvyklé u zvířat na statcích. Většinou způsobují nafouknutí střev, průjem, krvavou stolici, nadýmání a ztrátu váhy. Veterinář kotě léčí sulfonamidovými antibiotiky, 5-10 dní.
  • giardie - vyskytují se v přírodních vodních zdrojích, tudíž kotě se může nakazit pitím takto infikované venkovní vody, příp. pozřením tělíčka nakaženého zvířete. U lidí se nákaza projeví průjmem podobným úplavici, k nakažení však může dojít pouze pitím infikované vody, nikoli přímo od koťat. Při léčbě se podávají léky proti prvokům, většinou po dobu 5 dní.
  • toxoplasmóza - prvok, jenž je velmi rozšířen u populací divokých zvířat, infikuje tedy kočky, které tato zvířata loví a jedí. Parazité se rozptylují do svalů a mozkových plen, nezpůsobují onemocnění, problém vzniká pouze s výkaly, jež obsahují vajíčka parazita. Ty jsou pak nakažlivé jak pro další kočky, tak pro lidi. Nejvíce nebezpečné jsou pro těhotné ženy, neboť toxoplazmóza způsobuje defekty vyvíjejícího se plodu. Léčba sulfonamidovými antibiotiky je zdlouhavá, může trvat týdny až měsíce.

Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku