přihlášeníkošíkkontaktdopravné
Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku
Hlodavci doma
Pes doma
Kočka doma
Rybičky doma
Ptáci doma
Teraristika doma

Péče o srst

Ačkoli si kočička o svou srst pečuje sama velmi svědomitě, naše pomoc, coby chovatelů, je pořád potřebná. Zvláště u dlouhosrsté kočky.

Svého svěřence česejte už od malička, zpříjemňujte si tak čas spolu strávený. Kočka by měla být odpočatá a najedená, spokojená, snažte se na ni neustále mluvit, chválit, hlaďte ji, tak se jí celý rituál bude zdát příjemný a zvykne si na něj.

Krátkosrsté kočky nepotřebují kartáčování častěji než jednou týdně. Odstraňuje se tím odumřelá kůže, předchází se zacuchání a vzniku chomáčů, kočka méně pouští chlupy. Nejdřív pročešte hřebenem od hlavy k ocasu, pak znovu štětinovým nebo gumovým kartáčem. Nakonec pro lesk srsti otřete srst jelenicí nebo nějakou tkaninou. V případě srsti rex použijte jemný dětský kartáč.

Dlouhosrsté kočky je třeba kartáčovat denně, především perské kočky a jejich křížence. Ostatní plemena s méně jemnými a hustými chlupy stačí kartáčovat jen jednou týdně. Použijte hřeben s řídkými zuby nebo uhlazovací kartáč a jemně urovnejte srst po celém těle tak, abyste příliš netahali či neškubali, především na břiše a slabinách. Kontrolujte přitom i pokožku. Kolem uší a na zadních nohou mohou být chuchvalce, ty uvolněte prsty a pak znovu pročešte. Ocas vykartáčujte štětinovým kartáčem jedním směrem, případně i srst na krku. Pokud nelze důkladně rozčesat srst, použijte kondicionér ve spreji.

Většina koček koupání příliš v lásce nemá, občas ale koupel potřebují, především kočky, které chodí ven. Nepoužívejte ale tekoucí vodu, bála by se ještě víc, raději svého miláčka dejte do už napuštěné vany. Voda by měla mít tělesnou teplotu, okolo 35ºC. Při mytí se vyhněte hlavě, především uším. Samozřejmostí je neustálý slovní kontakt, hlazení, konejšení, i když si Váš miláček určitě bude hlasitě stěžovat. Po vykoupání ji důkladně vysušte ručníkem, na dosušení můžete použít i fén. Do úplného uschnutí kočičku držte v teple. Pak můžete pročesat i srst.

Malé upozornění: tímto způsobem kočce raději kožíšek nečistit ;)

Chovatelské potřeby a krmiva pro hlodavceChovatelské potřeby a krmiva pro psyChovatelské potřeby a krmiva pro kočkyChovatelské potřeby a krmiva pro rybičkyChovatelské potřeby a krmiva pro ptákyChovatelské potřeby a krmiva pro teraristiku